Suluova da Haberleşme ve Ulaşım

  • Suluova
  • Gösterim: 666

Yol Durumu : Suluova İlçesi, Türkiye”nin doğusu ile batısını, kuzeyi ile güneyini birbirine bağlayan kara ve demiryolları üzerinde kurulmuş bir ilçedir. Ulaşım sorunu yoktur. Her yöreye direkt bağlantı kurulabilmektedir. Hava yolu için Merzifon ilçesine 18 km.,  deniz yolu için Samsun”a 100 km. mesafededir.

Samsun-Sivas demiryolu hattı da ilçemiz sınırları dahilinden geçmektedir. Her gün ulaşımı sağlayan yolcu treni bulunmaktadır. İlçe sınırları içerisinden merkeze 2,6 km. uzaklıkta, Hacı Bayram ve 1 Eylül Mahallesinde Suluca tren istasyonları bulunmaktadır. İlçemiz Amasya”ya 25 km., Samsun”a 100 km., Ankara”ya 248 km. uzaklıktadır. İlçenin tüm köyleriyle ulaşım durumu çok iyidir. Ova köylerinin yollarının tamamı  asfalt, dağ köylerinin yollarının ise bir kısmı asfalt, bir kısmı stablizedir. İlçeye bağlı bulunan toplam 39 köyün tamamının yol, su ve elektriği mevcuttur.

Haberleşme : İlçemizde radyo ve televizyon yayınlarının büyük bir çoğunluğu izlenmekte olup, özel radyo ve televizyon yayınları da ilçede bulunan uydu yansıtıcı araçları ile izlenmektedir. İlçede en önemli haberleşme aracı olan telefon, şehirlerarası ve milletlerarası tam otomatik görüşmelere açık olup, en son teknik ve seri donanımına sahiptir.

İlçemize gazete, dergi, mecmua ve diğer kültürel yayınlar her gün muntazam olarak gelmektedir. İlçemizde mahalli yayın yapan, mahalli haberleri ulaştıran bir bölgesel radyo, iki bölgesel gazete bulunmaktadır. İlçede iki adet matbaa bulunmaktadır. Çağın haberleşme aracı olan cep telefonu vericileri Suluova”da kurulmuş olup, ilçe ve çevre merkezlerine hizmet vermektedir.


Yazdır