Suluova Ören Yerleri

  • Suluova
  • Gösterim: 710

Kapaklı Orman Fidanlığı ve Dinlenme Tesisleri : Suluova İlçe sınırları içersinde Akdağ eteklerinde 1000 metre yükseklikte 42 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Bu dinlenme yerinde meşe ve karaçamlardan oluşan bir orman hakimdir. Orman İşletme fidan yetiştirme tesisleri bulunmakta, temiz hava, soğuk suyu ile meşhur bir bölgedir. 

Yedikuğular Kuş Cenneti :  Yedikuğular Kuş Cenneti D.S.İ. tarafından yapılan Yedikır Barajı etrafında 817 hektar alanı kapsamaktadır. 1989 yılında yaban hayatı koruma sahası ve SİT alanı ilan edilmiştir. Ayrıca Doğal Hayatı Koruma Derneği tarafından yayınlanan “Türkiye”nin Önemli Kuş Alanları” kitabında 57. sırada önemli kuş alanı olarak ilan edilmiştir. Yedikır Baraj çevresi ören yeri olarak tanzim edilmiş, baraj sahası amatör balıkçılığa açılmıştır. Yedikuğular kuş cenneti tabiat güzellikleri ile bir cennet köşesidir. İlçemize 4 km. uzaklıktadır. Yedikır (Acıkır) denilen mevkiide toprak hafriyatı ile Tersakan çayından beslenen baraj gölü oluşturulmuştur. Baraj  gölünün  su tutma kapasitesi 300 milyon metreküp olup, toplam 70 bin dönüm arazinin sulanmasında kullanılmaktadır.

Gani Baba Türbe ve Piknik Alanı  :     Horasan”dan Anadolu”ya İslamiyeti yaymak için gelen Gazi Derviş Şeyh Abdülgani El Halveti”nin mekanıdır. Saygılı köyünün altında Tersakan Çayının kenarındadır. Çevresi piknik alanı olarak düzenlenmiştir.

Türbe ve Yatırlar :  Bu gün türbe ve yatır olarak kabirleri ziyaret edilen kişiler Suluova tarihinde önemli bir yere sahip olan ve Suluova”ya yerleşimi sağlayan kişilerdir.

Alaflı Dede : Bir Eylül Mahallesi İstasyon bahçesinin üstündeki mezarlıkta bulunmaktadır.

Gökçe Baba : (Delil Baba) Bir Eylül Mahallesi çay bahçesinin güneyinde yolun altında kabri bulunmaktadır.

Erenler Türbesi  : Hacı Hayta Mahallesi Erenler mevkiinde bulunmaktadır. Alevi su arkını yaptırmış, vasiyeti gereği halen bu arktan su akıtılmaktadır.

Gani Baba  : Horasan”dan Anadolu”ya islamiyeti yaymak için gelen Gazi Derviş Şeyh Abdülgani El Halveti”nin mekanıdır. Saygılı köyünün altında Tersakan çayının kenarındadır. Çevresi piknik alanı olarak düzenlenmiştir.

Avdan Dede : İlçemiz Akdağ mevkiinden Akören köyü koruluğunda ve Eğribük Köyü Erikli Mezrası arasında Avdan Dede mezarı bulunmaktadır.

Seyyid Yahya : Yolpınar köyünün batısında bulunmaktadır. Büyük ulemalardan olan Seyyid Necmettin Yahya Efendi”nin türbesidir.

Bu türbelerin ziyaret amaçları çeşitlidir. Dilek tutma vb. nedenlerle buralara gidilmektedir.


Yazdır