Suluova'nın Yemekleri

  • Suluova
  • Gösterim: 749

Yemeklerimiz :  Yöremizde en çok tahıl, sebze, ay çiçeği ve haşhaş üretimi yapıldığı için, yemeklerimiz et ve sebze ağırlıklıdır. Yöreye has tarhana çorbası, bulgur pilavı, keşkek, yarma çorbası, baklalı dolma, haşhaş çöreği çokça yapılan yemeklerdendir.

Keşkek  : Kurutulmuş ve çemenleşmiş eti, sığır kemiği, kabuğu soyulmuş buğday, ıslatılmış nohudun bir miktar domates salçası ile yeterli su içersinde özel bir çömlekte kızgın bir fırında bir gece boyunca pişirilmesi ile elde edilir. Hayvansal ve bitkisel bir proteini içeren son derece lezzetli ve besleyici bir yemek olup, tereyağlı, salçalı sos dökülerek ikram edilir.

Baklalı Dolma :  Yaprak sarmanın et yerine kabuğu soyulmuş bakla taneleri ile muska şeklinde dürülerek yapılan dolma türüdür. Tencerenin dibine çemenli bir sığır kemiği koyularak pişirilirse son derece lezzetli bir yemek olur. Her öğün ana yemek olarak ikram edilebilir.

Cızlak (Akıtma-Dökme) : Un, yoğurt ve yumurta sıvı bir şekilde karıştırılıp, kızgın sıvı yağ üzerinde tavaya dökülerek kızartılır. Kahvaltı ve ana yemeklerde ikram edilir.

Haşhaş Çöreği   : Un, su ile ekmek hamuru yapılıp, hamur kabardıktan sonra iki parçaya ayrılır, açılır. Üzerine ay çiçeği yağı ve dövülmüş haşhaş bol miktarda sürülür. İkinci parça hamur üzerine serilip bastırılır. Dilim dilim kesilip kıvrılıp tepsiye dizilir. Üzerine yoğurtlu yumurta sürülür, fırına verilir.

Halk Oyunları :   İlçe merkezinde Türk kültürünün değişik yörelerinin folklorik özelliklerini aynı anda görebilmek mümkündür. Ülkemizin değişik yörelerinden ilçemize gelen insanların geçen 30-40 yıl içerisinde kendi yörelerinin özellikleri yanında zamanla kaynaşarak, ortak bir folklorik özellik oluşturdukları görülmektedir.    

Merkezde yapılan düğünler genelde salon düğünleri olmakta köylerde ise geleneksel köy düğünleri sürdürülmektedir.          

Düğünlerde değişik yörelerin değişik oyunları; Sinsin, Fanzara, Hoşbilezik, Yerleme, Topalkız,  Mektepli,  Noktalı,  Mahirçavuş, Temirağa, Samah vb. oynanmaktadır.

Gelişen zaman içerisinde kuşaklar değiştikçe ortak özelliği olan folklorik değerlerin gelişeceği söylenebilir.


Yazdır